Beskidzkie atrakcje. Kocoń

Kocoń

Turyści, którzy często odwiedzają Beskidy, wiedzą doskonale o tym, jak piękne potrafią być tutejsze wsie. Jedną z miejscowości, która zachwyca malowniczym położeniem oraz licznymi ciekawostkami w swej najbliższej okolicy jest Kocoń. Ta ciekawa wieś leżąca na terenie Kotliny Żywieckiej, na styku Beskidu Małego (a dokładniej grupy Łamanej Skały) oraz Pasma Pewelskiego, znana jest z licznych ciekawostek. Na jej terenie nie tylko stykają się dwie grupy górskie, w które można odbywać ciekawe wycieczki. Przez wieś przebiega również wododział pomiędzy Sołą i Skawą.
Kocoń jest jedną z tych wsi, które mogą pochwalić się dość długą historią. Już w XV/XVI wieku powstała tu osada, której założycielami byli wołoscy pasterze. Przez wieki wieś ta należała do tzw. państwa ślemieńskiego, którego „stolicą” była pobliska wieś Ślemień. Przez wieku najważniejszymi zajęciami miejscowej ludności było rolnictwo i pasterstwo. Dziś świetnie rozwija się tu turystyka, a malownicza okolica i dobre warunki do wypoczynku sprawiają, że Kocoń coraz lepiej radzi sobie jako letnisko. Dla wielu osób Kocoń jest też dobrą bazą wypadową w góry, a szlaki prowadzą stąd zarówno w Pasmo Pewelskie, jak i w rejon Łamanej Skały.

Beskidzkie letniska. Przyborów

Miejscowa Kaplica

W samej wsi ciekawym obiektem jest kaplica Przemienienia Pańskiego. Zbudowali ją mieszkańcy wsi w latach 60. XIX wieku w miejscu ważnym z punktu widzenia historii. Ma ona upamiętniać walkę stoczoną w 1768 roku pomiędzy wojskami rosyjskimi, a oddziałami konfederatów barskich. Inną ciekawostką w tej wsi jest XIX – wieczna figura przydrożna, która przedstawia Chrystusa Upadającego pod Krzyżem.
Spokojny i zachwycający swym klimatem Kocoń z pewnością zasługuje na uwagę turystów. Ta wieś możne stać się idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek dla tych, którzy lubią odpoczywać w malowniczej okolicy oraz łączyć rekreację z pieszymi wycieczkami.