Najstarsze drzewa na świecie

Drzewa są wspaniałe. Są one dostępne we wszystkich kształtach, rozmiarach, fakturach i kolorach. Oprócz tego, że są piękne, odpowiadają za wypełnianie atmosfery potrzebnym nam tlenem i dostarczają nam ważnych surowców, takich jak drewno i celuloza. Drzewa są bardzo skomplikowanymi organizmami. Zrozumienie ich funkcjonowania i ewolucji jest zadaniem złożonym. Każde drzewo jest unikalne w swoim gatunku i aby je zrozumieć, należy szczegółowo zbadać jego liście, gałęzie, pień i korzenie. Słoje pnia i wzrost korzeni są podstawowymi zmiennymi, jeśli chcemy określić wiek drzewa. Ciekawe, nie sądzisz? Jak myślisz, jak długo może żyć drzewo? Niektóre drzewa liczą sobie dosłownie tysiące lat. Poznajmy 5 najstarszych drzew na świecie.

Fitzroya cupressoides – Chile

Drzewa te są popularnie znane jako Alerces i występują głównie po chilijskiej stronie Andów. Są one bardzo starym gatunkiem jako całość, ale eksperci i obrońcy przyrody są zaniepokojeni szczególnie jednym osobnikiem. Jest to drzewo, które ma około 3600 lat i ponad 60 metrów wysokości i jest chronione przez rząd Chile.

Zoroastrian Sarv – Iran

Jest to najstarsze drzewo z gatunku Cupressus sempervirens, występujące w Abarkuh w Iranie. Eksperci twierdzą, że ma on co najmniej 4000 lat. Ma 25 metrów wysokości i 18 metrów średnicy. Drzewo jest chronione jako dziedzictwo narodowe Iranu.

Methuselah – Stany Zjednoczone

Jest to Pinus longaeva, która ma około 5 000 lat. Występuje w Kalifornii i jest chroniony przez władze jako najdłużej żyjący osobnik tego gatunku. Nazwa pochodzi od imienia Methuselah, biblijnej postaci, która żyła ponad 300 lat. W Kalifornii znajduje się wiele starych drzew, które są w niebezpieczeństwie pożaru z powodu nagminnych braków opadów i suszy. Dowiedz się więcej w tym artykule.

Llangernyw Yew – Walia

Cis Llangernyw jest również najstarszym drzewem swojego gatunku, Taxus baccata, i stanowi główną atrakcję turystyczną w małej wiosce w północnej Walii. Według ekspertów, osobnik ten ma co najmniej 4000 lat i mierzy na poziomie gruntu prawie 11 metrów średnicy.

Old Tjikko – Szwecja

Jest to najstarsze drzewo na świecie, jakie do tej pory odkryto. Picea abies, znany również jako świerk norweski, mający 9550 lat i pięć metrów wysokości.

1 komentarz w temacie “Najstarsze drzewa na świecie

Dodaj komentarz