Ponad 3 tysiące kilometrów na wschód od kontynentalnego Chile można odwiedzić Wyspę Wielkanocną, a właściwie Rapa Nui. W 2019 roku Wyspa Wielkanocna odzyskała swoją pierwotną nazwę, ale niewiele osób o tym wie. Jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Ameryce Łacińskiej.
Informacje ogólne o Wyspie Wielkanocnej
Wyspa Wielkanocna lezy na Oceanie Spokojnym. Jest to największa wyspa Chile i najbardziej odizolowane zamieszkane miejsce na świecie. Zajmuje 163 km kwadratowe i jest pełna tajemnic i sekretów.
Stolicą Wyspy Wielkanocnej jest Hanga Roa i jest to jedyne zamieszkane miasto na Wyspie Wielkanocnej. Jej oryginalna nazwa to Rapa Nui, co oznacza dużą wyspę, a nadali ją nawigatorzy, którzy dotarli na to terytorium w VII wieku.
Historia Wyspy Wielkanocnej
W VII wieku naszej ery król Hotu Matu’a z Markizów opuścił swoją ziemię, aby skolonizować nowe terytoria. Kiedy odkrył nowe ziemie, nie tracił czasu na ich zasiedlenie, dając początek ludowi Rapanui. Na wyspie nie brakowało kurczaków, psów i świń, a także roślin i owoców, takich jak banany i trzcina cukrowa.
Na Wyspie Wielkanocnej populacja wzrosła do 10 000 mieszkańców, ale oczywiście doprowadziło to do nadmiernej eksploatacji zasobów i ich niedoboru: rozpoczął się wielki kryzys Rapa Nui. Sytuacja pogorszyła się, gdy ludność zbuntowała się i próbowała obalić hierarchię zaproponowaną przez króla Hotu Matu’a.
W XVIII wieku na wyspę natknął się w 1722 roku nawigator Jacob Roggeween. Było to 6 kwietnia, czyli dzień, w którym społeczność chrześcijańska obchodzi Wielkanoc, stąd nazwa wyspy. Wyspa Wielkanocna została przyłączona do Chile w 1888 roku, a Chile zdecydowało się wydzierżawić ją do eksploatacji brytyjskiej firmie, która niemalże wymazała rdzenną ludność Rapa Nui, tradycje i zwyczaje.
Wyspa Wielkanocna była eksploatowana do 1933 roku, a następnie rząd chilijski zarządzał ziemią. Niepodległość nadeszła dla wyspiarzy pod koniec XX wieku po dwóch powstaniach.
Dziś Wyspa Wielkanocna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Hanga Roa, jej stolica i jedyne zamieszkane miasto, ma teraz o wiele więcej udogodnień niż w początkach jej istnienia: mowa o wodzie pitnej, kanalizacji, asfaltowych drogach itp. Co za luksusy! Ciekawe, że dziś Chile jest zainteresowane podtrzymywaniem kultury, restaurowaniem budynków i odzyskiwaniem flory i fauny. Więcej ciekawostek o Wyspach Wielkanocnych poznasz w wpisie: https://faktyonline.pl/czego-nie-wiedziales-o-tajemniczych-wyspach-wielkanocnych