James Cook jest jednym z największych podróżników wszechczasów. Był prawdziwym poszukiwaczem przygód, który jako członek brytyjskiej marynarki wojennej kilkakrotnie opłynął Ocean Spokojny, a nawet sporządził pierwsze mapy niektórych rejonów świata.
Z tego powodu jego imię jest ściśle związane z takimi miejscami jak Nowa Zelandia, Tahiti, Nowa Kaledonia, Australia, Hawaje, a nawet wybrzeże Oceanu Antarktycznego. W rzeczywistości w tych szerokościach geograficznych istnieją porty, góry i zatoki nazwane jego imieniem.
Początki Jamesa Cooka
Anglik James Cook urodził się w 1728 r. Co ciekawe, pochodził z bardzo skromnej rodziny, która nie miała zbyt wielu związków z morzem. Rodzina przeniosła się jednak do wioski rybackiej, a Cook wkrótce został przyuczony do pracy na statkach przewożących węgiel wzdłuż i wszerz brytyjskiego wybrzeża. Po kilku latach pracy przeniósł się na inne statki, które pływały po Morzu Bałtyckim. Oczywiście, biorąc pod uwagę jego talenty i charakter, szybko się tam rozwinął i już w 1755 r. dowodził statkiem.
Wstąpienie do Królewskiej Marynarki Wojennej
Zaraz potem opuścił marynarkę handlową i wstąpił do brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Tam wkrótce wziął udział w różnych misjach, które zaprowadziły go na przykład do Kanady, do Quebecu, do ujścia rzeki Świętego Wawrzyńca i do Nowej Fundlandii. W tym momencie ujawnił się jego wrodzony talent do kartografii. Po tym okresie miały mu zostać zlecone jego słynne wyprawy naukowe.
Pierwsza podróż Jamesa Cooka
Pierwsza z tych wielkich podróży trwała trzy lata, od 1768 do 1771 roku. Była to przygoda, dla której wyruszył na swoim najbardziej emblematycznym statku, HMB Endeavour. Cel był związany z astronomią: miał wyruszyć z Anglii, przepłynąć Atlantyk, przez Przylądek Horn na Pacyfik i dotrzeć na Tahiti.
Wiedząc o tym, nie dziwi fakt, że jeden z nowoczesnych promów kosmicznych został nazwany Endeavour na jego cześć. Jednak był też drugi cel tej podróży: dotarcie do tak zwanej Terra Australis, czyli Australii, znanej dawniej holenderskim i hiszpańskim nawigatorom, ale zupełnie niezbadanej.
Cook dotarł do Nowej Zelandii i sporządził jej mapę. Później dotarł także na wyspę Tasmanię, a na koniec przemierzył część wybrzeża Australii. Następnie dotarł do Wielkiej Rafy Koralowej, gdzie jego statek został poważnie uszkodzony. Był to czas, który wykorzystali na nawiązanie kontaktów z Aborygenami i zebranie próbek flory, którymi zachwycali się po powrocie do Anglii.
Druga wyprawa
Druga podróż Jamesa Cooka trwała również trzy lata, od 1772 do 1775 r., a jej celem było bardziej szczegółowe poznanie Australii. W ten sposób po raz pierwszy wypłnął poza koło antarktyczne i opłynął kulę ziemską pod dowództwem HMS Resolution.
Nie udało mu się wprawdzie ustalic mapy Australii, ale zbliżył się bardzo do Antarktydy, minął Wyspę Wielkanocną i naukowo udoskonalił użycie chronometru do pomiaru długości geograficznej.
Trzecia i ostatnia podróż Jamesa Cooka
Jego duch przygody nie pozwolił mu długo pozostać na lądzie. Cook wypłynął ponownie w 1776 r. na statku HMS Resolution. Podczas tej podróży na Tahiti stał się pierwszym Europejczykiem, który postawił stopę na archipelagu Hawajów.
Jednak kiedy kilka miesięcy później ekspedycja powróciła na Hawaje, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej: przybysze z Europy zostali zaatakowani, a sam James Cook zginął w walkach. To był koniec życia pełnego podróży, odkryć, nauki i przygód. Cook zmarł z dala od swojej ojczyzny, robiąc to, co było jego pasją, i pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo, które do dziś cieszy się uznaniem na całym świecie.
Więcej pasjonujących historii podróżniczych i z innych dziedzin życia poznasz na stronie https://liweb.pl