Żubry nizinne w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to ostatni ostały na kontynencie europejskim las nizinny i znajduje się on na granicy Polski i Białorusi. Bogactwo flory i fauny oraz ekosystem nie naruszony przez człowieka stanowią o wyjątkowości tego miejsca.

W sercu puszczy znajduje się  500-letni las. Nienaruszony masyw leśny stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt, niewystępujących już nigdzie indziej w Polsce. Żyją tu ssaki kopytne, takie jak żubry i łosie, ssaki drapieżne ( wilki i rysie) oraz wiele gatunków ptaków.

Historia żubrów nizinnych w Puszczy Białowieskiej

Od XIX wieku aż po I wojnę światową Puszcza Białowieska była jedynym miejscem naturalnego występowania żubra nizinnego. Tuż przed wybuchem I wojny światowej na jej terenie odnotowano 727 sztuk przedstawicieli tego gatunku. Niestety, żubry padły ofiarą niemieckich wojsk, które wkroczyły na teren puszczy w 1915 roku.

Pogrom  zwieńczyli zaś kłusownicy, tak iż wiosną 1919 roku nie było już ani jednego żubra w Puszczy Białowieskiej. Gatunek przetrwał dzięki zamkniętym hodowlom. W celu przywrócenia żubrów nizinnych do warunków naturalnych, założono zwierzyniec w Białowieży. Po II wojnie światowej, w polskich rezerwatach Puszczy Białowiekiej żyło zaledwie 17 żubrów. Dzięki pomyślnemu rozwojowi hodowli, pierwsze dwa żubry powróciły do natury w 1952 roku, a do 1966 roku rezerwat opuściło 38 kolejnych żubrów. Adaptacja ich do życia na wolności była trudna, gdyż zwierzęta te przez wiele lat żyły wyłącznie pod opieką ludzi i musiały nauczyć się samodzielnie zdobywać pożywienie. W 2014 roku w polskiej Puszczy Białowieskiej żyły już 522 żubry.

Przeczytaj 4 ciekawostki o Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej w serwisie wetlina24.pl.

Co roku, w okresie zimowym przeprowadzana jest inwentaryzacja tych zwierząt. Ostatniego dnia 2021 naliczono 779 osobników. Jak wskazują eksperci, najważniejszy jest fakt, iż w stadach występuje wiele cieląt, co oznacza rozwój populacji. Obecnie, żubry nizinne można podziwiać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który służy edukacji przyrodniczej i jest znaną atrakcją turystyczną.