Jest jedną z najciekawszych wsi w Polsce, a położenie na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów jest jej wielkim walorem. Komańcza to popularne letnisko, na terenie którego można znaleźć tanie noclegi, oraz świetny punkt wypadowy dla tych, którzy kochają piesze wędrówki. To również miejscowość niezwykle atrakcyjna dla tych, których fascynuje historia oraz przypominające o niej zabytki. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej miejscowości?
Komańcza i jej turystyczny potencjał
O popularności Komańczy decyduje m.in. jej położenie. Ze wsi tej można wyruszyć zarówno w Beskid Niski, jak i w Bieszczady, blisko stąd również na teren Słowacji. Sama wieś jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków na terenie Podkarpacia, a w jej krajobrazie bardzo ważną rolę odgrywa potok Osława. Wieś otaczają zalesione szczyty, na które można się dostać dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych. A że cała okolica ma ogromne walory przyrodnicze i krajobrazowe, chętnych na wypoczynek w rejonie Komańczy nie brakuje.
Z kart historii – Komańcza i jej dzieje
Dzieje Komańczy sięgają XIII-XIV wieku, choć najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie datowane są na II wiek naszej ery. Oficjalnie wieś ta została lokowana w 1512 roku na prawie wołoskm. Przez lata ścierały się tu ze sobą różne wpływy, kultury i religie, co dało o sobie znać przede wszystkim w XX wieku – wyjątkowo trudnym dla bieszczadzkich wsi okresie. W okresie międzywojennym bardzo ważnym wydarzeniem w dziejach okolicy było utworzenie Republiki Komańczańskiej, proklamowanej przez ludność ukraińską. Trudnym okresem dla Komańczy były też lata II wojny światowej, podczas której Niemcy rozprawili się z miejscowymi Cyganami oraz Żydami, trudne były też lata powojenne, kiedy to oddziały UPA napadały na polskie wsie i atakowały posterunki milicji. Rok 1947 to kolejne ludzkie dramaty i akcja „Wisła”, w ramach której z bieszczadzkich wsi na Ziemie Odzyskane przesiedlono ludność ukraińską oraz Bojków i Łemków. Efekt? Wiele wsi opustoszało, wiele zniknęło z powierzchni ziemi. Część z nich po latach odrodziła się na nowo, tak jak Komańcza, obecnie świetnie radząca sobie w roli letniska.
Co warto zobaczyć w Komańczy?
W Komańczy na brak cennych zabytków nie można narzekać, a wycieczki w rejonie tej miejscowości mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. W rejonie tej wsi znajdują się cmentarze wojenne, przypominające o tragicznych zdarzeniach z czasu I wojny światowej, nie brak tu również pomników, które nawiązują do czasów II wojny światowej. W gronie tych obiektów, które koniecznie trzeba zwiedzić podczas wizyty w Komańczy, znajduje się też klasztor sióstr Nazaretanek, w którym od 29 października 1955 do 28 października 1956 przebywał internowany Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Do dziś o jego pobycie przypomina izba pamiątkowa, do której turyści mogą zaglądać bez problemów. Można tu zobaczyć sporo pamiątek po kardynale Wyszyńskim, a także wybrać się na spacer po ścieżce, którą wielokrotnie przemierzał w trakcie swego przymusowego pobytu w Komańczy.
W centrum wsi czekają na turystów aż trzy świątynie. Jedną z nich jest kościół parafialny w Komańczy pw. św. Józefa – niepozorna drewniana budowla z końca lat 40-tych XX wieku, wzniesiona w czasie, gdy w Komańczy mieszkało zaledwie 14 rodzin. W pobliżu tego kościoła wznosi się greckokatolicka cerkiew drewniano-murowana, która na terenie Komańczy pojawiła się w 1988 roku. Dumą wsi jest drewniana cerkiew, wzniesiona na początku XIX wieku jako świątynia greckokatolicka, a obecnie służąca prawosławnym. Ta piękna budowla może się pochwalić intrygującą sylwetką, typową dla cerkwi wschodniołemkowskich, oraz pięknym wnętrzem, w którym nie brak cennych ikon.
Największe atrakcje w rejonie Komańczy
Kto znajdzie tanie noclegi w Komańczy, ten na nudę nie będzie mógł narzekać. Kusi Garb Średni (822 m n.p.m.) oraz Kamień (717 m n.p.m.), intryguje osada Prełuki oraz tereny nieistniejącej już wsi Przybyszów. Z Komańczy można wybrać się w stronę Chryszczatej, można też skupić się na największej atrakcji w tej okolicy, czyli na Jeziorkach Duszatyńskich. To malownicze jeziora osuwiskowe, które powstały w 1907 roku w wyniku obsunięcia zachodniego zbocza Chryszczatej i zatamowania odpływu potoku Olchowatego. W tej sposób powstały jeziorka, które z czasem objęto ochroną jako rezerwat przyrody. Dziś są one jednym z ważniejszych punktów dla tych, którzy wypoczywają w Komańczy i chcą poznać najważniejsze atrakcje w tej części Podkarpacia.
Komańcza ma się czym pochwalić, a pobyt na jej terenie może każdemu z nas sprawić wiele radości. Ta malownicza wieś to nie tylko dobre zagospodarowanie, ale i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie.