Poradnik turysty. Węgry

Ten kraj zyskuje coraz większą popularność w oczach turystów i staje się coraz modniejszym kierunkiem podróży. Węgry mogą zachwycić swymi zabytkami oraz pięknymi zakątkami. Co warto wiedzieć przed wyprawą do tego kraju? Jak podróżować po jego terenie? I pytanie najważniejsze – co trzeba zobaczyć w czasie takiej wycieczki?

Węgierska komunikacja

Aby sprawnie poruszać się po kraju, trzeba umieć korzystać z miejscowej komunikacji. Dobrze rozwinięte są tu połączenia kolejowe, przy czym najważniejszą stacją jest Budapeszt. Obok pociągów lokalnych i ekspresowych w sezonie turystycznym można tu skorzystać z kolejek wąskotorowych. Prowadzą one przez tereny wyjątkowo atrakcyjne pod względem krajobrazowym, a jazda nimi sama w sobie jest niebywałą atrakcją. Węgry mogą się pochwalić dobrze działającą komunikacją miejską. Budapeszt posiada własne metro, czekają tu również trolejbusy, tramwaje i autobusy. Sprawną komunikację miejską spotkamy też w Debreczynie oraz w Miszkolcu.

Węgierskie noclegi

O noclegi na Węgrzech nie trzeba się martwić. Różne warunki i zróżnicowane ceny sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Wielkim powodzeniem cieszą się w tym kraju kempingi. Można w nich przenocować za niewielką cenę, a warunki są naprawdę dobre. Czekają również liczne kwatery prywatne oraz pensjonaty, sprawnie rozwija się też agroturystyka. W większych miastach można zdecydować się na nocleg albo w hostelu, albo w schronisku młodzieżowym. Na tych najbardziej wymagających turystów czekają hotele, których najwięcej znajdziemy w rejonie Budapesztu oraz nad Balatonem.

Budapeszt i jego atrakcje

Dla wielu turystów w trakcie wizyty na Węgrzech zwiedzenie Budapesztu jest najważniejszym celem. Węgierska stolica ma się czym pochwalić. Symbolem miasta i jego największą atrakcją jest zamek królewski, wzniesiony w XV wieku na potrzeby koronowanych głów. Dziś w jego wnętrzach znajdują się ciekawe muzea. Ważnym miejscem w węgierskiej stolicy jest też Góra Gellerta, znana z pięknego basenu. Warto też zajrzeć na Most Łańcuchowy, który łączy ze sobą dwie części miasta: Budę oraz Peszt. Ci, którzy chcą w węgierskiej stolicy odpocząć, mogą wybrać się na piękną promenadę nad Dunajem i delektować się serwowaną w miejscowych kafejkach kawą. Budapeszt może się też poszczycić ciekawą Dzielnicą Żydowską oraz Parkiem Rzeźb, w którym prezentowane są pomniki komunistycznych wodzów.

Węgierskie kurorty

Węgierskie jeziora są idealnymi miejscami do wypoczynku i rekreacji. Tym najbardziej znanym jest Balaton, choć wielu turystów chętnie wypoczywa nad jeziorem Cisa. Ten zbiornik z pewnością zasługuje na uwagę jako największe sztuczne jezioro na Węgrzech. To nad tymi jeziorami znajdują się najpopularniejsze ośrodki wypoczynkowe, które na brak zainteresowania ze strony turystów narzekać nie mogą. Inną atrakcją Węgier są wody termalne i lecznicze, a kąpielisk w których można poprawić stan swego zdrowia nie brakuje. To najsłynniejsze znajduje się w Budapeszcie i znane jest od lat jako Kąpielisko Gellerta. Warto też odwiedzić Królewskie Kąpielisko Lecznicze oraz kąpielisko Heviz nad Balatonem.

Komańcza i okolice: co warto zobaczyć?

1 komentarz w temacie “Poradnik turysty. Węgry

Dodaj komentarz